Harrow County School for Boys

Entry Year 1942

If anyone has form lists for 1942/43, please e-mail them to jeffrey@jeffreymaynard.com

Form 2A had Sidney (Beaky) Fooks as its Form Master.
(Form 2A 1942 list from Rob Farley and Geoff Taylor)

John Bawden
Channon
Alex Copeland  (Went to Exeter University and later emigrated to Canada)
Rob Farley
Fox
Tommy Greatbatch
Jimmy Head
Eric Heslop (Cricket Colours 1947 and 1948.  Tennis Colours 1949.  Cricket Captain 1950.  Retired from the Secretariat of Clerical Medical and General Insurance in 1990.)
Honeysett
Colin Jackson
Ian Johnson
B S Joynes (New Rugby Colour, March 1948. Won a Commonership (History) at St. Edmund's Hall, Oxford, 1948.)
Brian Lewis  (Fly Half for the 1st XV Rugby Team, March 1948. Went to LSE)
Ken Norman
Hylton Oberst  (Commonership in English, Downing College, Cambridge)
Phillips
Read
Walter Schonbeck

Form 2B  (Preston House)

John Brooker
John Cleave
Alan Coules (Went to LSE)
Alan Saunders

Form 2C
(Form 2C 1942 list from Geoff Taylor)

Baker

Kenneth Boyce

(Poem, "The Diver" published in Gaytonian July 1947, when he was in LVI Arts.  Poem "Luna Sola" published in Gaytonian December 1947, when he was in UVIArts)

Betts

Paul

 

Breisacher

Peter

Evacuated to USA c1944

Brown

William John

 

Chynoweth

John 'Chin-wag'

Captain of Tennis (Awarded Colours) 1949.  Passed Higher School Examination in Science, 1949.  LSE

Cleaver

John

 

Cowtan

Brian

 

Davis

Alan Tony

Transferred to 3A or 3B, 1943  (Presented paper on 'Switzerland' at VIth form Society 1949/50. Exhibition in English, Downing College, Cambridge)

Donaldson

Ian

 

Elwin

John

 

Hargreaves

Roy

Daft B*gger Down Under of OG Magazine

Holloway

John Antony

 

Jones

(Thomas) Keith

 

Kirby

Michael

 

Mack

Kenneth

 

Megenis

James

(Welldon House. First in Over 15 Crawl, 2nd in Diving, Schools' Swimming Gala, July 11th, 1947.  Played in the School Orchestra.  Awarded Bronze Cross from Royal Life Saving Society, July 1947.  Swimming Captain 1949.  Commonership at St Peter's Hall, Oxford to read Natural Science.)

Milner

Eric

OGAC

Newens

Kenneth

OGCC

Onley

Derrick

 

Pember

Jack

Transferred to A's, 1943

Rackham

Douglas

 

Rolfe

Bernard

OGRFC

Shafe

Raymond 'Bobby/Shafto'

 

Slater

Trevor

 

Smith

Geoffrey Charles

 

Taylor

Geoffrey Roy 'Tom'

LSE; OGRFC; OGAC

Tyler

John

(passed Higher School Examination in Science, 1949)

Wells

Douglas

 

Williams

David V R

 

Wood

Rex Lingham

 

Woodward

Anthony

 

Wright

Kenneth W

 

Form 2B,  2D

Brian Bedford
Albert Board
Dear
Foster
Donald Hill
Sidney Jackson
Mirow
Laurie? Tyrrell
Ken Verney

Form 2D

Thomas Andrews
Colin Flavell  (In the Cadets)
James Higgins  (Jim Higgin joined the Young Communist League at age 14 and left School at age 16.  His obituary appeared in The Guardian 21.10.02)
David Johns
Charles Merry
Ron Smith

D. Carter (Poem printed in Gaytonian, February 1945, when in IVA)
M. Lawson (Poem printed in Gaytonian, February 1945, when in IVA)

return HOME